God has a plan… We’re it!

2009 SEPA Synod Assembly

Agenda

Proposed program for the 22nd annual meeting of the Assembly, May 8-9, 2009

FRIDAY, MAY 8, 2009

8:30 a.m.    Registration

8:45 a.m. – 9:15 a.m.    Orientation for First Time Attendees

9:30 a.m.    Service of Holy Communion
Commemoration of the Faithful Departed
Installation of Rostered Leaders called to Specialized Ministries
Order for the Opening of Assembly

11:00 a.m.    Welcome and Introductions

11:20 a.m.    Report of the Registrar – Ms. Ginny Bailey

11:25 a.m.    Report of the Committee on Nominations
– Mr. William Bleam, Chairperson

11:45 a.m.    Report of the Secretary – The Rev. Raymond Miller
Rules and Procedures
Reception of Reports
11:55 a.m.    Report of the Treasurer – Mr. Richard Reimet

12:05 p.m.    First Report of the Committee on Reference and Counsel
– Ms. Jill Meuser

12:30 p.m.    Prayer Before Lunch – Ms. Barbara Swartling, Executive Director
Deaconess Community of the ELCA
Lunch

1:45 p.m.    FACE – “F” – Faith Formation

2:30 p.m.    Balloting – The Rev. Rebecca Eisenhart, Chairperson
Committee of Elections

2:50 p.m.    ELCA Representative – Mr. David Swartling, Secretary

3:35 p.m.    FACE – “A” – Faith in Action

4:20 p.m.    Prayer before Dinner – Lutheran Theological Seminary at Philadelphia

4:20 p.m. – 6:15 p.m.    Mission Center and Dinner

6:15 p.m.    Second Report of the Committee on Reference and Counsel
– Ms. Jill Meuser

7:15 p.m.    Report of the Committee on Elections and Balloting
– The Rev. Rebecca Eisenhart

7:25 p.m.    FACE – “C” – Connections and Communications

8:20 p.m.    Worship

Adjournment of Friday’s Session

SATURDAY, MAY 9, 2009

9:30 a.m.    Worship

10:00 a.m.    Report of the Committee on Elections and Balloting
10:15 a.m.    FACE – “E” – Equipping and Developing

11:00 a.m.    Reception of Saints United Lutheran Church

11:15 a.m.    Bishop’s Address – Bishop Claire Burkat

11:45 a.m.    Report of Synod Council – Ms. Patricia Robinson, Vice President

12:35 p.m.    Consideration of 2010 Budget – Ms. Janet Neff, Chairperson
Finance Committee

12:45 p.m.    Prayer before Lunch – Youth Ministry
Lunch

1:45 p.m.    Recognition of Anniversary Celebrants

2:05 p.m.    Report of the Committee on Elections and Balloting

2:15 p.m.    Introduction of Candidates for Rostered Leadership
– Rev. David Hinkelman and Rev. Dr. Lawrence Hand

2:30 p.m.    Third Report of the Committee on Reference and Counsel
– Ms. Jill Meuser

3:15 p.m.    Report of the Committee on Elections

3:20 p.m.    Unfinished Business

3:30 p.m.    Final Report of the Registrar – Ms. Ginny Bailey
Announcement of 2010 Assembly Dates – May 7 & 8, 2010

3:35 p.m.    Recognition of Outgoing Synod Council Members and
Installation of Synod Council Members
Blessing of Voting Members to Churchwide Assembly

3:45 p.m.    Order for Closing of the Assembly

Adjournment

Comment form currently closed..